Cvernovka môže pokračovať. V Novom Meste

Autor: Rudolf Kusý | 9.6.2016 o 18:24 | (upravené 10.6.2016 o 7:53) Karma článku: 10,21 | Prečítané:  9924x

Cvernovka, ako kreatívne, kultúrne a spoločenské centrum s množstvom ateliérov, štúdií a projektov, ako sme ju poznali v posledných rokoch, končí. „Cvernovkári“ už strihajú pomyselný meter do chvíle, kedy sa budú musieť vysťahovať

Pred pár dňami, keď som s Viliamom Csinom z Nadácie Cvernovka prechádzal priestory a ateliéry v bývalej bývalej textilnej továrne, cítil som sa ako vo filme. Presnejšie, hneď vo viacerých filmoch, v závislosti od toho, kde sme sa práve nachádzali. AJ na základe tejto „exkurzie“ som presvedčený, že tento príbeh musí pokračovať. Že Cvernovka, jej idea sa môže zachovať. Síce v nových priestoroch, ale predsa Cvernovku robia Cvernovkou práve ľudia.

Spomínaný nový priestor je u nás – v bratislavskom Novom Meste. V budove mojej bývalej strednej školy – chemickej priemyslovky na Račianskej ulici. Ako bývalý študent si pamätám sirénu, ktorá slúžila ako školský zvonec, všadeprítomné biele plášte a pach z chemických pokusov, ktorý človek cítil len prvé dni po prázdninách, kým si naňho zvykol a už ho nevnímal. Ešte pred šiestimi rokmi budova žila – dočasne tu boli študenti gymnázia Grosslingova. Odvtedy chátrala. Dnes už nechátra. Je mŕtva. Bez temperovania popraskalo vykurovanie, bez čistenia žľabov začala zatekať strecha a čo nezvládla voda a mráz dokázali asociáli. Nezmyselne porozbíjané veci, povytrhávané radiátory, porozhadzované zvyšky zariadenia...

Prebudiť k opätovnému životu ju môžu len nadšenci, pre ktorých bude novým domovom. Cvernovka má svoje genius loci, ale keď prechádzate laboratóriami a vdychujete výpary chemikálií zažratých do všetkého okolo Vás cítite kúzlo, ktoré stačí prebudiť. Potrebujete len tých správnych ľudí.

Zachytil som názory, že župa by nemala podporovať podobné projekty. Že by sa mala starať hlavne o svoje stredné školy, ktoré sú v katastrofálnom stave. Najmä ak ich porovnám napríklad s našimi školami a škôlkami v Novom Meste, do rekonštrukcie ktorých sme v uplynulých rokoch investovali niekoľko miliónov eur. Podľa niektorých by župa predajom budovy získala peniaze na opravu svojich škôl. Ja som, naopak, presvedčený, že jednou z úloh župy je aj starostlivosť o mládež. Vytváranie vhodných priestorov a podnetov na šport, kultúru, ale aj príležitostí pre zamestnanosť. Cvernovka sa pritom ukázala počas svojej existencie práve ako miesto, kde mladí absolventi dizajnu, fotografie, mladí výtvarníci, filmári, architekti, grafici, či programátori získavajú v ateliéroch prvé skúsenosti z praxe, vytvárajú kontakty a po čase takpovediac vyletia z hniezda s tým, že šíria ducha Cvernovky ďalej. Dnes viacerí z nich pôsobia úspešne v zahraničí.  

Priestor bývalej chemickej priemyslovky prináša aj ďalšie benefity. Rozsiahly areál popri možnosti vybudovať kreatívne, kultúrne a spoločenské centrum ponúka jedinečnú možnosť na športové využitie práve pre mladých. Nikde inde v širokom okolí samospráva nedisponuje priestorom, kde sa dá vytvoriť skateboardová dráha, pri troche fantázie možno pumptrack pre cyklistov a ďalšie aktivity, ktoré z dôvodu hluku, či priestoru nie je možné umiestniť do husto obývanej zóny uprostred sídliska.

Ako starosta Nového Mesta a aj ako župný poslanec často riešim dilemu, či rozhodnutie, ktoré robím, je správne a prináša to najlepšie možné riešenie. V prípade otázky, či podporiť presunutie komunity z Cvernovky a umožniť pokračovanie jej príbehu na chemickej priemyslovke túto dilemu nemám. Je to dobrá vec. Pre „cvernovkárov“ i pre Bratislavu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňákovi asistuje neznáma právnička, tají, v akej štátnej inštitúcii pracovala

Bývalý minister vnútra za Smer Robert Kaliňák si už vybral poslaneckú asistentku. Jeho šéf Fico zatiaľ nemá niekoho.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Generál Macko volal o pomoc, SNS armádu rozkladá

Na ministerstve obrany to vrie.


Už ste čítali?