reklama

Príbeh Parku Jama je úspechom nás všetkých

Ešte nedávno na tom mieste bola jama. Neslávny zvyšok po bývalom cyklistickom štadióne. Teraz sme tam skolaudovali najväčší park, ktorý vznikol v Bratislave za posledných 30 rokov. Je to celé neuveriteľné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

V Bratislave sme zvyknutí skôr na to, že na mieste parku vznikne panelák, my sme na stavebnom pozemku postavili park.

Štadión, developeri a zápas o park

Pozemok, na ktorom sme vybudovali park, mal v posledných rokoch rôznych majiteľov, ktorí s ním mali rôzne plány. Cyklistický zväz pozemok so štadiónom predal, súkromný investor tam chcel stavať. Preto, keď pozemok získalo mesto, našou ambíciou bolo získať pozemok do vlastnej správy. Len to dávalo istotu, že sa nedostane do nesprávnych rúk a nebude opäť na stole projekt na výstavbu bytoviek.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypracovali sme preto projekt, s ktorým sme sa uchádzali o peniaze z Nórskych fondov, kde sme pristúpili ku projektu Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy, kde prijímateľom grantu hlavné mesto Bratislava. Na Jamu sme dostali v prvom grantovom kole cez 500 tisíc s tým, že zvyšné náklady na vybudovanie parku budeme musieť zaplatiť z vlastnej kasy.

Keď však postupne od realizácie svojich projektov odstúpilo Staré Mesto a magistrát, mesto Bardejov (nestíhali ich zrealizovať), uchádzali sme sa o každé takto uvoľnené euro.

Vďaka úspešnosti nášho projektu a mimoriadneho odhodlania našich pracovníkov vznikla príležitosť na zníženie použitia vlastných zdrojov a realizáciu prostredníctvom Nórskych fondov. Postupne sa podarilo navýšiť sumu z ktorej mohla mestská časť čerpať až na 1,2 milióna eur.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri budovaní parku Jama sme úspešne využili princíp participácie a do plánovania sme zapojili miestnych obyvateľov. Počas prípravnej fázy sme zorganizovali sériu verejných stretnutí s obyvateľmi, s predstaviteľmi miestnych organizácií, podnikateľského sektora a odborníkmi. Počas týchto diskusií padali rôzne návrhy od aquaparku, cez parkovací dom. Najviac ľudí bolo za vybudovanie parku so športoviskami. Zozbierané podnety sa stali podkladmi pre transparentnú architektonickú súťaž. Uspel nádherný projekt, ktorý svojím tvarom pripomínal bývalý cyklistický štadión.

Prekonali sme nečakané problémy i šibeničné termíny

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V rámci prác na najkrajšom a najväčšom parku, aký v Bratislave vznikol za posledné desaťročia, sme narážali aj na množstvo neplánovaných komplikácií. Jednou z nich bola aj nová povinnosť, aby sme nechali odborníkov posúdiť, či nový park náhodou nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie. Z takzvaného procesu EIA vzišli rôzne pripomienky a námietky a tieto sa museli zapracovať do projektovej dokumentácie. Bolo treba prepracovať projekt pre územné konanie a následne dopracovať projektovú dokumentáciu pre verejné obstarávanie. Všetky tieto procesy sme museli riešiť v súčinnosti s Úradom vlády, Okresným úradom životného prostredia a ďalšími inštitúciami. Dni a mesiace plynuli šialeným tempom a chvíľami sme sa naozaj báli, či stihneme šibeničné termíny na čerpanie peňazí z Nórskych fondov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hoci sme za posledné roky riešili rekonštrukcie takmer všetkých základných a materských škôl, hoci sme postavili dve nové škôlky, ani jeden z týchto projektov nebol tak náročný, ako výstavba parku Jama. V súťažných podmienkach bola aj požiadavka, aby firma mala referencie v podobnom predmete podnikania, keď si uvedomíte, koľko parkov za posledné roky na Slovensku vybudovalo, bojíte sa, kto sa do súťaže prihlási...

Keď skončilo verejné obstarávanie (september 2016, museli ísť všetky dokumenty na kontrolu na Úrad vlády a až po ich úspešnej kontrole sme mohli podpísať zmluvu s víťaznou firmou. Písal sa december 2016. Bratislava zažívala jednu z najmrazivejších zím za posledné roky. Pôda bola zamrznutá do hĺbky 30 až 60 centimetrov a na vybudovanie parku nám ostávalo niekoľko mesiacov. Keď už si myslíte, že nemôže byť horšie, zistili sme, že pár centimetrov pod zemou sú zakopané základy bývalého cyklistického štadióna. A nešlo o maličkosti. Pod zemou sme našli zakopaný 150 metrov dlhý múr, ale aj obrovskú železobetónovú platňu. Museli sme preto všetko nechať skontrolovať Úradu vlády a s dodávateľom podpísať dodatky k zmluve. Dni v tom čase plynuli šialeným tempom.

Čo v parku nájdete

  • Bežeckú dráhu
  • Cyklistickú a inline dráhu
  • Fitnes stroje
  • Tenisové kurty
  • Multifunkčné ihrisko
  • Jazierko
  • Malý amfiteáter
  • 180 ihličnatých a listnatých stromov
  • Viac ako 1350 rôznych kríkov
  • Takmer 13 tisíc trvaliek
  • 455 vodných rastlín.

Kompromisy, bez ktorých by park nebol

Vybudovanie nového parku v centre mesta bolo nielen po technickej stránke mimoriadne náročný projekt. Snažili sme sa v maximálnej miere zapracovať požiadavky miestnych obyvateľov, ochranárov, podmienky územného plánu, požiadavky dotknutých inštitúcií, ale aj majiteľov susedných pozemkov. Často pritom išlo o absolútne protichodné záujmy. Časť ľudí chcela pod parkom parkovisko, druhá časť spolu s ochranármi bola proti. Časť ľudí spolu s nami chcelo na kraji parku výbeh pre psov, susedný hotel však povedal jasne, že ak tam bude venčisko, budú výstavbu parku cez rôzne odvolania sabotovať. Časť ľudí chcelo v parku detské ihrisko, druhá časť argumentovala, že jedno z najväčších detských ihrísk je vzdialené pol minúty pešo v Novej Dobe. Nakoniec zavážil aj fakt, že územný plán hovorí o využití územia pre šport a telovýchovu.

„Potešením“ bolo odvolávanie sa rôznych zvláštnych ľudí, ktorí následne radšej nepreberali zásielky, či sa odmietali stretnúť.

V uplynulých dňoch park úspešne prešiel úspešne viacerými kolaudačnými konaniami. Park začal slúžiť ľuďom. Som vďačný každému, kto nám počas uplynulých rokov pomohol, aby park mohol vzniknúť a ďakujem každému, kto nám aspoň neškodil :))

Príbeh pokračuje

V parku zostáva na dokončenie vrchná vrstva dráhy pre korčuliarov, cyklistov a bežcov. Predpokladám, že si ju necháme na jar budúceho roka. Čaká nás rok akejsi skúšobnej prevádzky. Uvidíme, ako sa uchytia stromy a kríky, ako sa bude dariť rastlinám, či ekosystému jazierka. Na jar by sme radi doplnili stolnotenisové stoly, či lezeckú stenu.

Chceme, aby bol park pekný a príjemný aj roky po otvorení. Preto má osem kamier a dozor. Nastavili sme tiež intenzívny spôsob starania sa o trávu. Každých 10-14 dní kosenie, takmer každodenné polievanie, raz za pol roka hnojenie. Chceme, aby ste si mohli v parku ľahnúť a aby deti mohli behať bosé. Za najťažšiu považujeme starostlivosť o jazierko, ktoré je dnes už fungujúcim ekosystémom. Nórom sa veľmi páčilo, keď videli, že jeho súčasťou sú aj žabky. Oni museli jedno jazierko presťahovať, aby sa tam žaby udomácnili, k nám prišli samé, ani nevieme odkiaľ.

Rudolf Kusý

Rudolf Kusý

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Občiansky aktivista, komunálny politik, starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto. Snažím sa vtiahnuť ľudí do rozhodovania o tom, ako bude vyzerať Nové Mesto - napríklad cez participatívny rozpočet alebo participatívne plánovanie verejných priestorov. Ak niekde v Bratislave platí pomyselné "postav dom,zasaď strom", ja som skôr za sadenie stromov :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéSpoločnosť

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu